Ekskluzywne perfumy kadzidlane

Zapachy kadzidlane kojarzą się typowo z Kulturą Orientu oraz Bliskim Wschodem. Nic dziwnego, to właśnie w rejonach Morza Śródziemnego zaczęto po raz pierwszy zbierać kadzidło. Nie da się ukryć, że w starożytności był to surowiec dużo droższy i cenniejszy niż złoto. Obecnie wykorzystuje się go bardzo często w kosmetyce, także do produkcji perfum. Arabscy alchemicy zaczęli używać zapachów kadzidlanych, jako jednych z głównych składników perfum orientalnych. Nie da się ukryć, że kadzidło jest nieodzownym elementem wielu zapachów arabskich. Nadaje im nieco dymnego, ale także i słodkiego zapachu. Co można powiedzieć o ekskluzywnych zapachach kadzidlanych? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Kadzidło – Co to jest?

Kadzidło powstaje z substancji żywicznej, którą pozyskuje się  z niskich drzew i krzewów, występujących  głównie na terenie  Afryki i innych rejonów Bliskiego Wschodu. Z uszkodzonej kory drzewa zaczyna sączyć się żywica. Po zaschnięciu substancja jest zbierana do specjalnych pojemników.

Przypomina ona nieco rozdrobniony bursztyn. W starożytnych czasach kadzidło było używane przede wszystkim do kultu religijnego, obecnie wykorzystuje się go głównie do przyjemności, po to, aby wypełnić wnętrza budynków pięknym zapachem. Co istotne, zapachów kadzidlanych używano również do produkcji perfum arabskich, zwyczaj ten jest oczywiście nadal praktykowany. Nie da się również ukryć, że to właśnie kadzidła nadają perfumom lekko dymnego zapachu, świetnie łączą się z woniami cytrusowymi oraz kwiatowymi, są także trwałe. Obecnie, jednymi z głównych źródeł pozyskiwania kadzidła są drzewa i krzewy, m.in. takie jak: jałowiec, bergamotka, cedr, cyprys, sandałowiec, ambra, szafran i wiele innych.

Arabskie perfumy kadzidlane

Arabskie perfumy lub też inaczej nazywane perfumy orientalne nadal stanowią w Europie nowość. W Polsce istnieje niewiele miejsc, w których można zakupić prawdziwe perfumy pochodzące z Bliskiego Wschodu, znanych, arabskich marek, jak np. Anfas. Mają one jednak naprawdę niepowtarzalny zapach, który staje się afrodyzjakiem i przyciąga rzesze osób spragnionych zapachów intensywnych, trwałych, jednak nie duszących.

Niecodzienna kompozycja ciekawych ekstraktów z roślin i owoców wzbogaca bazowe zapachy drzewno-korzenne. W wielu tych produktach pojawia się również typowo dymny, kadzidlany zapach, który nadaje perfumom ekskluzywności i sprawia, że stają się one wyrafinowane. Trudno znaleźć  takie połączenia zapachowe w typowych, europejskich perfumach, ponieważ w naszej kulturze dominują wonie nadal lekkie, zwiewne, często nietrwałe. Perfumy arabskie z dodatkami kadzidlanymi są naprawdę mocne, zapach pozostaje na ubraniach nawet przez kilka dni.

Perfumy Anfas

Co istotne, kadzidło jest jednym ze składników pochodzenia naturalnego. Jak wiadomo, arabscy alchemicy upodobali sobie tworzenie perfum przede wszystkim na bazie naturalnych ekstraktów, bez dodatków sztucznych polepszaczy zapachu, czy barwników. Jednym z podstawowych składników perfum arabskich również tych kadzidlanych, jest oczywiście olejek, który jest idealnym nośnikiem zapachowym i dodatkowo wzmacnia wyrafinowany, lekko dymny zapach. Popularnymi pachnidłami orientalnymi wzbogaconymi ekstraktami kadzidlanymi są oczywiście perfumy Anfas. Przeznaczone są one zarówno do kobiet, jak i mężczyzn. W perfumach tych połączono wonie rumianku, skóry i kadzidła z owocami, co nadaje im niebanalnego charakteru.

Perfumy wzbogacone o ekstrakty kadzidlane, przede wszystkim popularne zapachy orientalne, stają się obecnie produktami coraz bardziej popularnymi. Są to jednak perfumy ekskluzywne, trwałe, takie, których mogą używać zarówno na co dzień, jak i na specjalne okazje mężczyźni oraz kobiety. Zapach kadzidlany kojarzony jest z lekko dymną lub słodką wonią.