23 wrz Jakie składniki znajdziesz w perfumach orientalnych?
Perfumy orientalne to ogólna nazwa na perfumy, które produkuje się na Wschodzie. Często zamiennie nazywa się je perfumami arabskimi z uwagi na to, że Arabowie dawniej opracowali własną technikę produkowania perfum, która do dziś jest doceniana i praktykowana. Jeśli planujesz pierwszy zakup perfum arabskich, to dowiedz się koniecznie, czym różnią się od perfum produkowanych w Europie.
Jak powstają perfumy arabskie?
Na początek warto powiedzieć co nieco o sposobie produkcji. Do arabskich perfum, w przeciwieństwie do tych europejskich, zwykle nie dodaje się alkoholu. Metoda utrwalania zapachu alkoholem została wymyślona we Francji, która zresztą stała się europejską stolicą perfumiarstwa. Warto jednak pamiętać, że prace nad zapachami trwały jednocześnie na Bliskim Wschodzie. Tam znacznie bardziej przyjęło się utrwalanie zapachów poprzez stosowanie olejków oraz hydrolatów. Perfumy wzbogacone o takie składniki zupełnie inaczej zachowują się na skórze. Ich zapach rozwija się nawet przez 12 godzin i może być wyczuwalny aż przez dwie doby! Dlatego właśnie perfumy arabskie uznawane są za najtrwalsze.
W Europie perfumy arabskie wciąż nie są popularne. Być może dlatego, że wiele osób obawia się zbyt intensywnego zapachu. Warto jednak pamiętać, że „perfumy orientalne” to dość ogólne określenie, a tak naprawdę każda marka z Bliskiego Wschodu oferuje zupełnie inne nuty zapachowe. Z tego względu warto dać szansę perfumom arabskim i spróbować znaleźć idealny zapach dla siebie.
Nuty zapachowe w perfumach orientalnych
Perfumiarze z Bliskiego Wschodu w swoich kompozycjach zapachowych lubią przemycać aromaty luksusowe, które są ściśle powiązane z lokalną kulturą. W perfumach arabskich bardzo często można spotkać się z chociażby z zapachem olibanum. To odmiana żywicy pozyskiwana z drzewa boswellia w północno-wschodniej Afryce. Co ciekawe, jest ona głównym produktem, który stosuje się przy produkcji kadzidła. Olibanum wyróżnia się świeżym, nieco cytrusowym zapachem. Z tego względu bywa często stosowane nie tylko w perfumach, ale też na przykład w świecach zapachowych.
Do najpopularniejszych składników arabskich perfum zalicza się również drogocenny oud. Warto podkreślić, że jego cena jest wyższa niż cena złota! Oud pozyskuje się z żywicy zebranej z niektórych odmian drzew agarowych. Niestety, zdobycie naturalnego oudu jest obecnie bardzo trudne. Drzewa, których pozyskuje się cenną żywicę, na skutek nadmiernej eksploatacji są zagrożone wyginięciem. Dlatego właśnie niektórzy producenci perfum arabskich sadzą własne szkółki drzew agarowych, z których następnie pozyskują ten niezwykle cenny składnik. Oud wyróżnia się pięknym, słodko-drzewnym zapachem, w którym wyczuwalne są też aromaty skórzane i zwierzęce. Dzięki niemu perfumy nabierają wyjątkowego charakteru!
Wiele propozycji perfum arabskich wyróżnia się też wyrazistym aromatem róży. To dlatego, że przy tworzeniu kompozycji zapachowych często wykorzystuje się skoncentrowany hydrolat różany. Te piękne nuty zapachowe z pewnością przypadną do gustu paniom, które lubią romantyczne i nieco słodkawe zapachy.
Dla tych, którzy w perfumach cenią najbardziej wyrazistość, tworzy się serie opartą o cięższe aromaty. Co można znaleźć wśród nich? Chociażby cynamon, który charakteryzuje się dość ostrą nutą. Fani wyrazistych kompozycji z pewnością docenią też zapachy wzbogacone o sensualne piżmo. Ponadto w perfumach orientalnych można spotkać rozgrzewający i słodki aromat wanilii.
Nie da się też ukryć, że arabskie zapachy nie mogłyby istnieć też bez jednego z największych skarbów Bliskiego Wschodu. Mowa o aromacie mirry, czyli żywicy pozyskiwanej z kilku gatunków drzew balsamowca. Tę odmianę żywicy kojarzy się z biblijną opowieścią o mędrcach, którzy przynieśli Jezusowi podarunki, w tym drogocenną mirrę. W perfumach dobrze łączy się z nieco słodkawymi, ale jednocześnie korzennymi aromatami, na przykład z wanilią.
Połączenie silnych zapachów w jednym flakonie sprawia, że perfumy arabskie są dziś uznawane za jedne z bardziej intrygujących, sensualnych i zarazem eleganckich. Na Bliskim Wschodzie od lat ważną rolę odgrywają ekskluzywne perfumy niszowe. Polecamy wypróbować je, jeśli poszukujecie zapachów kreatywnych i czerpiących z lokalnych tradycji.