Orientalne oraz arabskie nuty zapachowe

Orientalne oraz arabskie nuty zapachowe

 

Europejczykom perfumy przede wszystkim kojarzą się z Francją oraz paryskimi pokazami mody. Wiele osób zapytanych o to, jakie zapachy najbardziej przypadają im do gustu, wskazują znane na rynku europejskim marki. Rzeczywiście, mistrzowie perfumiarstwa opracowali naprawdę świetne i niebanalne wonie, które stworzone są przede wszystkim na bazie kwiatowo-owocowych dodatków. Choć ekspansja na wschód jest obecnie bardzo duża, perfumy orientalne, czy arabskie, nie są u nas aż tak znane. Zapachy te biją rekordy popularności w arabskich krajach, natomiast w Polsce i innych, okolicznych państwach nadal nie. Czym cechują się orientalne oraz arabskie nuty zapachowe? Dlaczego warto je przetestować?

 

Perfumy orientalne i arabskie

 

Obie nazwy najczęściej stosuje się zamiennie. Perfumy orientalne są ogólnym określeniem zapachów pochodzących ze wschodu, natomiast perfumy arabskie określają te, które są produkowane najczęściej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Mimo wszystko receptury i składniki są bardzo podobne, ponieważ perfumy orientalne są charakterystyczne dla wszystkich, wschodnich kultur. 

 

Jak ewoluowały zapachy orientalne?

 

Zapachy Orientu spopularyzowały się już w starożytności, przez Egipcjan. Powszechne było stosowanie oraz smarowanie ciała zapachowymi olejkami, które bardzo długo utrzymywały się na skórze. Technikę tę udoskonalili oczywiście Rzymianie i Persowie, natomiast do szybkiego i ewolucyjnego rozwoju sztuki perfumiarstwa przyczyniły się kultury islamskie. Arabscy alchemicy mieli dostęp do różnorodnych zapachów drzewnych i korzennych, a także intensywnych przypraw. Po czasie postanowili nadal udoskonalać otrzymane produkty, dodając do nich cytrusów oraz ekstraktów z kwiatów. Ciekawostką na pewno jest fakt, że to arabski alchemik Dżabir ibn Hayyana udoskonalił sztukę destylacji, dzieląc ją na kilka kroków. Ponadto wymyślił i zaprojektował destylator do produkcji perfum.

 

Arabskie nuty zapachowe

 

Co ciekawe, arabskie nuty zapachowe określane są jako ciepłe, egzotyczne i zmysłowe. Wpływ na to ma także na pewno to, w jaki sposób są one przedstawiane. Najczęściej są to ciemnoczerwone flakoniki ze złotymi ornamentami. Takie oznakowanie opakowania wpływa na jego postrzeganie, kojarzy się z luksusem, elegancją. Zwykle perfumy eleganckie czy też luksusowe są nieco intensywniejsze i trwalsze niż typowe, kwiatowe, zwiewne zapachy.

Nie da się także ukryć, że perfumy arabskie są mocne i trwałe, jednak nie są one w żadnym wypadku duszące. Do produkcji bazy perfum orientalnych wykorzystuje się jedynie naturalne dodatki i olejki pochodzące z drzew: sandałowego, agarowego, czyli unikatowego zapachu oud, drewna suchego, mchu. Co więcej, baza ta mieszana jest bardzo często z piżmem, wanilią i innymi przyprawami typowo korzennymi. Do tych podstawowych nut zapachowych dodawane są ekstrakty z owoców oraz roślin, m.in. pomarańczy, róży, śliwki, dzięki czemu intensywność ta jest „przełamywana”.

Co ciekawe, w oryginalnych perfumach arabskich nie używa się alkoholu, gdyż w krajach muzułmańskich jest on zakazany zarówno jeśli chodzi o spożywanie, jak i o wykorzystywanie go do produkcji. Siłę zapachu uzyskuje się dzięki olejkom, które są jego nośnikami i utrwalają go.

 

Perfumy arabskie na co dzień i od święta

 

Warto zaznaczyć, że perfumy arabskie można bez problemu stosować zarówno na co dzień, jak i od święta, gdyż każdy z łatwością znajdzie swój ulubiony zapach. Warto także dodać, że woń tych nut zapachowych uwalnia się na skórze przez cały dzień, a sam zapach może ewaluować.

Orientalne i arabskie nuty zapachowe znane są od wieków na Bliskim Wschodzie. Biorąc pod uwagę jednak fakt, że w Europie zyskują dopiero swoją popularność, warto je przetestować. Nuty zapachowe Orientu cechują się intensywnością oraz trwałością. Są jednak „przełamywane” ekstraktami z owoców oraz roślin, dzięki czemu można je stosować zarówno w dzień do pracy, jak i na wieczorne wyjścia.