orientalne perfumy

Zapachy orientalne

 

Perfumy orientalne

 

Każdy, kto lubi intensywne, jednak  nie duszące perfumy, powinien zdecydować się na zakup zapachów orientalnych. Te niespotykane połączenia różnych olejków i ziół, powstały blisko 2000 lat p.n.e. i do dziś cieszą się sporą popularnością właśnie na Bliskim Wschodzie. W Polsce perfumy orientalne nie są aż tak popularne, jednak coraz więcej osób, gdy poczuje po raz pierwszy tę nutę zapachową, od razu chce kupić swój flakonik. Co wyróżnia te perfumy? Dlaczego warto zdecydować się na ich zakup?

 

Zapachy orientalne i europejskie – różnice

Jedni je uwielbiają, inni muszą się do nich przekonać – perfumy orientalne są znane od samej starożytności, już wtedy wykorzystywano unikalne receptury łączenia olejków z przyprawami. Jest to jedna z podstawowych różnic, jeśli chodzi o perfumy orientalne, a europejskie. Zapachy orientu są pewnego rodzaju koncentratem powstałym na bazie olejku i przypraw korzennych, natomiast w Europie tworzy się perfumy głównie z kompozycji rozpuszczonych olejków eterycznych w alkoholu pomieszanym z wodą i dodatkami kwiatowymi. Do dziś w wielu arabskich krajach perfumy orientalne sprzedawane są pod postacią czystych olejków.

 

Cechu perfum orientalnych

Zapachy orientalne nazywane są też perfumami arabskimi. Wyróżnia je przede wszystkim trwałość. Wystarczy niewielka ilość skoncentrowanego zapachu, by czuć go cały dzień na skórze. Ciekawostką jest to, że perfumy orientalne na każdej skórze, mogą inaczej pachnieć, dzieje się tak właśnie dzięki olejkom. Są to zapachy naprawdę mocne i  trwałe, zwykle używane na wieczorne wyjścia. Obecnie jednak produkowanych jest wiele różnych rodzajów perfum arabskich, damskich, męskich, unisex, które wzbogacone są ekstraktami z roślin i kwiatów  o nieco łagodniejszych zapachu, mogą być zatem stosowane bez problemu na co dzień. Ponadto produkty są sprzedawane w przepięknych ozdobnych flakonikach, które przyciągają wzrok. Choć opakowania te charakterystyczne są dla kultur typowo wschodnich, wielu Europejczykom przypadają do gustu. Piękne, ekskluzywne flakony świetnie prezentują się wokół biżuterii, często stanowią także element dekoracyjny domu. 

 

Zapachy orientalne – składniki

Charakterystycznymi nutami zapachowymi perfum arabskich są: przyprawy korzenne,  dodatki żywicze i kadzidlane. Producenci perfum orientalnych chętnie dodają do nich składniki, takie jak: piżmo, skórę, wanilię, drewno sandałowe, aromat bobu Tonka, czy oud. Nie może też zabraknąć przypraw, np. cynamon, szafran, kardamon, goździki. Jak widać, składniki typowo kwiatowe, delikatne nie stanowią wyróżniku perfum arabskich, są jedynie dodatkiem. Dlatego nie da się ukryć, są to zapachy przeznaczone głównie dla osób, które oczekują od perfum intensywności, ekskluzywności i trwałości.

 

Orientalne perfumy w Europie

Perfumy orientu, które można zakupić w Europie, są przygotowane nieco pod rynek i zapotrzebowania konsumencie. Bardzo często cechuje je nieco mniej skoncentrowana formuła tak, by można je było nosić na co dzień. Wzbogacane są one dodatkami owocowymi i kwiatowymi. Jednak charakterystyczny zapach pozostaje niezmieniony.

 

Perfumy orientalne, inaczej nazywane też arabskimi pochodzą z Bliskiego Wschodu. Ich receptura została opracowana już w starożytności. Typowe arabskie zapachy są zwykle połączeniem skoncentrowanych olejków z przyprawami korzennymi, piżmem, wanilią, skórą. Są zatem przede wszystkim zapachami typowo wieczorowymi. Producenci jednak stawiają coraz częściej na inne dodatki, np. kwiatowe, łagodząc nieco intensywność i przełamując je delikatnym zapachem, dzięki temu świetnie sprawdzają się na co dzień.