Oud. Drzewo amberowe… w cenie złota!

Oud to jeden z najbardziej tajemniczych zapachów świata. Jest nieodłącznym elementem perfum arabskich i to właśnie on w dużej mierze odpowiada za trwałość zapachów. Warto wiedzieć, że w kulturze arabskiej oud był tak bardzo doceniany, że często używano go jako jedynego składnika perfum. Dawniej oud stanowił również element kadzideł, a medycyna chińska wykorzystywała go jako lekarstwo na różne dolegliwości. To składnik o niezwykłej mocy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o perfumiarstwie arabskim, to musisz poznać oud bliżej!

Oud – skąd pochodzi?

Warto wiedzieć, że powstanie oudu jest związane z reakcją obronną niektórych gatunków drzew z rodzaju Aguillaria. Gdy drzewo zostanie zaatakowane przez grzyby, to w ramach obrony zaczyna wytwarzać specyficzną odmianę żywicy. To właśnie z niej produkuje się oud. Żywica jest poddawana destylacji, a w konsekwencji otrzymuje się olejek, który nazywa się oudem. Jego aromat może różnić się nieco w zależności od tego, skąd go pozyskano. Zwykle jednak zapach określa się jako słodko-kwiatowy z nutami skóry i zwierzęcymi. Warto wiedzieć, że oud nieco dojrzewa na skórze, dlatego po dwunastu godzinach może pachnieć zupełnie inaczej niż na początku.

Silny zapach oudu doceniano już w starożytności. Pojawiał się on w świętych księgach, w tym m.in. w Biblii. Fragmenty, które wspominają o zapachu aloesu, najprawdopodobniej odnosiły się właśnie do niezwykłego aromatu oudu. To właśnie on był często wykorzystywany w kadzidłach. Tak niezwykły zapach stanowił element celebracji różnych wydarzeń religijnych i nie tylko.

Dlaczego oud jest tak cenny?

O tym, jak bardzo oud jest ceniony nie tylko w świecie perfumiarstwa, świadczy przede wszystkim jego cena. Oryginalny oud kosztuje przeciętnie 1,5 razy więcej od złota. Jednocześnie warto podkreślić, że najbardziej unikalne odmiany oudu, czyli takie, które mogą mieć już nawet 100 lat, kosztują mniej więcej tyle, co… mieszkanie w centrum Warszawy. Skąd taka cena? Wynika ona przede wszystkim z tego, że jest oud stosunkowo rzadki i trudny do zdobycia. Zaledwie 2% drzew w Azji produkuje specyficzną żywicę, z której można pozyskać oud. Szybkie ścinanie drzew z rodzaju Aguillaria sprawiło, ze dziś niestety są one zagrożone wyginięciem. Problematyczne stało się też pozyskiwanie oudu. Zdecydowanie najlepszy zapach uzyskuje się wtedy, gdy zakażone drewno jest odkładane na dziesiątki lat, by żywica mogła dalej rozprzestrzeniać się w jego wnętrzu. Niestety, przemysł perfumeryjny zaczął wydobywać oud bardzo szybko, a nawet spróbował celowego zakażania nowych drzew w celu pozyskania oudu w większych ilościach. Dopiero na początku XXI wieku wprowadzono przepisy, które miały na celu kontrolowanie wydobycia oudu w azjatyckich lasach. Dziś zakłada się specjalne szkółki leśne, w których wzrastają drzewa aloesowe zdolne do produkcji wyjątkowej żywicy. Dzięki temu do produkcji oudu nie wykorzystuje się drzew zagrożonych wyginięciem, a jedynie te, które zostały posadzone ręką człowieka.

Z tego względu większość oudów wykorzystywanych dziś w perfumach to zapachy syntetyczne. Perfumiarze podkreślają, że ich aromat różni się nieco od naturalnego oudu. Ten syntetyczny ma bardziej wyrazisty zapach dymu i drewna.

Oud w perfumach arabskich

Perfumy arabskie są nierozerwanie związane z zapachem oudu. Lokalni perfumiarze często czerpią inspiracje z naturalnych, arabskich składników, dlatego właśnie tak wiele kompozycji zapachowych opiera się o oud. Warto podkreślić, że to zapach uniwersalny, który bywa wykorzystywany w perfumach damskich, męskich oraz unisex. Oud zdecydowanie nie zna ograniczeń – w zależności od tego, z czym zostanie połączony, może zyskać zupełnie nowy wyraz.

Warto jednak pamiętać o tym, że niezwykłość prawdziwego oudu można odkryć dopiero w oryginalnych perfumach arabskich. Propozycje europejskie czy też podróbki arabskich zapachów niestety nie mają wiele wspólnego ze wspaniałym aromatem tego wonnego olejku. Jeśli chcesz więc wypróbować prawdziwe, orientalne perfumy, koniecznie sięgnij po takie marki, jak np. Arabian Oud.